ELELMESTULELO.HU
Surviving progress - Túlélni a fejlődést...



Miért
Magamról
Méhek, méhészet
Atkacsík, glicerox
Méhészeti szublimáló
Csemegeszőlő
Gomba, gombászat
Tyúkok, kakasok
Növények, virágok
Malacok, sertések
Hülyeség határai
Adok-Veszek
Vendégkönyv
A világ dolgai
Kedvenceim
Kapcsolat
Vásárlás
Csere

Méh, méhek, méhészet

Méhészetem blogja Méhészet kezdőknek Méhes projektek Glicerox atkacsík Méhes weboldalak Méhes videók

Méhészet kezdőknek II. rész


Akkor folytassuk

Eldöntötted, hogy szeretnél méheket !
OKÉ. Örülünk neki, hogy egy szép elfoglaltságot akarsz magadnak.
De azt is nézd meg, hogy más is örülni fog-e neki ?
Először azt kell megtudnod, hogy ott ahol a méheket akarod tartani egyáltalán lehet-e ?
Mit szólnak hozzá a szomszédok ?
Csak mert hallottam olyat is, hogy valaki szeretett volna méhészkedni és vett is üres kaptárakat, neki állt azokat kitisztítani, lefesteni, s a szomszéd már feljelentette, hogy a kaptárakban méhek is lesznek és hát nehogy már...
Egyébként a törvényi rendelkezés azt mondja, hogy Magyarországon bárki méhészkedhet, a megfelelő szabályok betartásával. Ezzel lentebb bővebben is foglalkozok.
Csak úgy röviden : ne akarjál társasház udvarán vagy lakótelepen vagy annak 200 méteres közelében méheket tartani, mert nem szabad.
És ha a szomszédi iszony pörög vagyis a haragosod akkor is jól fontold meg a dolgot !

A méhek megszúrnak ?

Talán az első dolog amit mindjárt szeretnék kiemelni:

Kezdő elmegy méheket venni, nulla vagy esetleg minimális méhészeti ismerettel, és se egy arcvédő, se egy kesztyű, semmi stb.
A legkészebb amikor még meg is kérdezi, "Hát miért, megcsípnek ?"
Nem vazze a fullánkjuk az dísznek van !!! Idióta !
Ha nem akarsz Te is ilyen butának látszani akkor, még ha nincs is semmi védőfelszerelésed, legalább ne kérdezz hülyeségeket...

Honnan lehet méheket beszerezni ?

Általában méhészek szoktak eladni méheket, méhcsaládokat. Tőlük lehet megvásárolni, de mindig vannak alkalmi vételek is, pl. halálesetnél gyorsan fel akarják számolni, stb.
Ha nagyon ügyes vagy és szerencséd is van, akkor be is tudsz fogni méheket. Erre április közepétől június végéig van nagyobb esély.
Az előbbi időszakban van a méhek a természetes szaporodása és ilyenkor (többnyire méhésztől) kirajoznak méhek a saját kaptárjukból és új családot alapítanak.
Ez egy nagy kaland ami csöppet sem veszélytelen, de működik mert az elmúlt több százmillió év alatt még nem pusztultak ki a méhek.
Egy ilyen raj a kirajzást követően 5-10 percen belül valamilyen tereptárgyra mint pl. faág, kerítés, oszlop, de volt már rá példa, hogy egy autó hátuljára telepedtek le. Ilyenkor lehet befogni a rajt. Ennek technikájáról majd egy későbbi részben fogok írni.
Szóval kezdőként inkább ajánlom, hogy méhésztől vegyél mint kísérletezel a befogással azt jól összeszúrnak ha nem vagy elég ügyes !
Bármelyik méhésztől, ne az legyen, hogy magamat ajnározom itt :)

Kereten vagy kaptárral ?

A méheket kaptárral együtt vagy kereten szoktak eladni. Gondolom az első az nem okoz érthetetlenséget.
A méhek méhlakásban laknak. Ez fajtától függően lehet kas, köpü, kaptár. A mai korban már csak kaptárt használunk. A többi idejét múlt dolog.
A kaptár egy kifejezetten a méhek tartására szolgáló eszköz, melyből számtalan fajta létezik, erről az I. részben már írtam.
A kaptár a méhek védelmét hivatott ellátni a ragadozók és az időjárás viszontagságaitól. Ebből adódik, hogy nem szerves részét képezi a méhcsaládnak.
A keretek melyen a méhek az életüket élik, már sokkal inkább szinte elválaszthatatlan részét képezik a méhcsaládnak. Tudom az okosok most megjegyzik, hogy hát lehet méheket venni dobozban is keretek nélkül. Igen, lehet úgy is, de sokkal körülményesebb, mint keretekkel együtt. (Ha ilyen okos vagy akkor miért ezt olvasod... :) Szóval ha kaptárral együtt veszed akkor többe fog kerülni, cserébe sokkal egyszerűbb dolgod van, csak megveszed beteszed az autóba elszállítod és ott leteszed azt már másnap ott vannak és neked dolgoznak.
Ha kereten veszed akkor értelemszerűen kaptár nélkül kapod, ilyenkor neked kell előre gondoskodni olyan méretű méhlakásról, amibe az eladásra kínált méhek keretei beleférnek s ezt viszed oda s a méheket keretekkel együtt átrakod a saját kaptáradba, s innentől ugyanaz mit kaptáras vásárlás esetén.

Mi szükséges a méhek szállításához ?

Kalandvágyás :), szállítóeszköz (autó, utánfutó, stb.), meg annyi spanifer vagy gurtni (vagy ahogy akarod úgy nevezed) ahány kaptárt akarsz szállítani.
Hát az meg minek ?
A méhkaptár az nem egy zárható szekrény amit bekulcsozol azt kész és innentől akár dobálni is lehet, úgy sem történik semmi.
Egy mai modern kaptár az rakodó rendszerű. Ez különböző elemekből van egymásra rakva amit a föld gravitációja tart egymáson (meg a méhek propolisz ragasztója), de szállítás közben ezek az elemek elmozdulhatnak és ha ez egy zárt autóban történik ez akkor bizony 100-5000 méh kiszabadul és Te vezeted autót akkor garantáltan káva nagy baleset lesz belőle, és a sofőr lesz a hibás, nem az akitől a méheket vitted, mert a sofőr felel a rakományért.
Egyébként ha nyitott a raktér, akkor is kellemetlenül fog érinteni amikor egy rendőrautó fog üldözni, hogy szétszúrták az autósokat, motorosokat, gyalogosokat a méhek amiket szállítasz..., de ha még ezt meg is úszod, mert épen nem szúrt meg senkit sem egy méhecske sem, akkor is a méheid kb. 80 %-a el fog veszni.
Tehát legalább egy spaniferrel át kell kötni a kaptárt és az autóban, utánfutón, platón le kell rögzíteni.
Ez az a szállítás aminél kb. nem lehet hibázni, ha hiba van akkor káva nagy következménye lesz, s mondanom sem kell ez senkinek sem hiányzik, ugye ?
Szóval ha elmész méheket venni azért legalább előtte tájékozódj, hogy mit vigyél magaddal, vagy legalább kérdezzél.
Ha nagyboczonádi kaptárt vásárolsz azt is le kell kötni, hogy a véletleneket elkerüljük.
A jogszabályi rendelkezéseket, most itt nem ismertetem, azt keresd meg a neten.

Mikor lehet méheket szállítani ?

Ez is egy sarkalatos probléma. Sokan végig sem gondolják, hogy a méhek nincsenek bezárva egy lekerített részre, mint egy kutya vagy egy háziállat, és nem 1 darab macskáról van szó aki odajön azt kész. A méhcsalád az 10-50-70 ezer egyedből áll, ők fogják magukat és 1-2-3-4 km-re is elrepülnek. A méhek nem olyanok mint egy csirke vagy egy tehén, hogy bármikor odamegyünk felkapjuk a kaptárt aztán visszük.
A méhek napközben kirepülnek, ilyenkor lehet szállítani, de a méhcsalád 20-40%-a ott fog maradni ahonnan a szállítás történik. Ha ezt el akarod kerülni akkor reggel vagy este kell szállítani a méheket, mielőtt kirepülnek vagy miután hazatértek és megszűnik a repkedés.
Ha ez téged nem zavar, akkor napközben is viheted, max. itt marad sok méhecske nálam :).

Milyen időben lehet méheket szállítani ?

Nyári 35 C fok van árnyékban akkor nem kéne ! Lehet, hogy túl élik, de biztosan lesz veszteség, meg stressz. Ezért nyáron az éjszaka a legalkalmasabb a szállításra.
Téli szállítás sem szerencsés, főleg ha a napi átlaghőmérséklet 10 C fok alatt van és esetleg a méhcsalád még telelőfürtben van. Ekkor lehet, hogy túlélik, de bele is pusztulhatnak, kb. 50-50 % az esély.
Általában tavasszal szoktak méhcsaládok gazdát cserélni. Most a vándorlásról nem írok, hiszen az nem kezdőknek való.
Szóval az a 15-20 C fok teljesen ideális a méhek szállításához. Szerencsés ha nem esik az eső (nem ázol szét amíg cipekedsz), de nem kizáró ok.

Mi történik azokkal a méhekkel akik kint rekedtek a kaptáron kívül miután be lett zárva a kijáró ?

Szegények nem értik, hogy miért nem tudnak a családjukhoz az otthonukhoz bejutni, sőt ha elviszed a kaptárt onnan akkor bizony nem szívesen lennék a helyükben. De szerencsére a méhek az elmúlt sok millió év alatt minden eshetőségre fel vannak készítve.
Ilyenkor jobb híján bekéredzkednek egy másik kaptárba egy másik méhcsaládhoz és ott folytatják az életüket tovább. Akinek ez nem sikerül az bizony, valahova lerepül ott elfogy belőle az üzemanyag és aztán elpusztul.

Mit kell tennem ha megérkeztek a méhek az új helyre ?

A lehető leggyorsabban kiveszed az autóból és oda teszed a kaptárt ahol a méheket fogod tartani. És közvetlenül ezután kinyitod a kijárót, hogy a méhek a bezártságból mielőbb szabaduljanak és levegőzhessenek.
Itt az nem működik, hogy a szállítás közben megállunk azt beülünk egy mekdónaldba zabálni, vagy kávézgatni, vagy cigizni, vagy faszbúkot nyomkodni. Akiben nincs meg az a felelős állattartó képesség, hogy az állat az első, az ne is akarjon méhekkel foglalkozni, mert csak egy kudarc lesz a vége.
Én még azt is hozzá teszem, hogy még a toalett sem fontos, első a méhek elhelyezése és kiengedése ! Aztán utána majd lehet pisikélni:)

Hova tehetem a méheket I. ?

Az nem működik, hogy leteszem most ide aztán majd 1 hét múlva oda, aztán utána megint máshova. A méhek azt a helyet keresik ahol a kaptárjuk van, vagy volt, ha elvitted onnan. Tehát jól fontold meg, hogy hova teszed mert nem lehet őket csak úgy rakosgatni ide vagy oda. Mert a méhek visszarepülnek az utolsó helyre amire emlékeznek és ha nem találják meg a kaptárjukat akkor oda leszállnak és egy idő után elfogy belőlük az üzemanyag és elpusztulnak. Ha mégis szükséges áthelyezni máshova akkor 3 eset lehetséges:

1. Azonnal sürgősen el kell onnan rakni - ilyenkor csak azt lehet csinálni, hogy a méheket röpkörzeten kívülre (elméleti 5 km távolságon túlra) kell szállítani és ott kell hagyni legalább 5 napig majd, utána visszaszállítani és ilyenkor az új helyre tenni. Remélem azt nem kell mondanom, hogy a méheknek a távolság az légvonalban értendő és nem az utak kanyarodása alapján :)

2. Ha nem azonnal, hanem mondjuk 1-2 hét alatt kell odébb vinni, akkor az is működik, hogy naponta 2 alkalommal (korán reggel, s majd dél körül) fél méterrel odébb teszed a kaptárt és így minden nap kb. 1 méterrel odébb kerül, ezt addig ismétled amíg az új helyre nem értél a kaptárral.

3. Ráér odébb rakni majd fél év múlva is - ilyenkor meg kell várni a méhekkel a telet majd a tavaszt és egy melegebb januári napon, óvatosan át kell tenni a kaptárt az új helyre

Hova tehetem a méheket II. ?

Egyszerű válasz: bárhova. Bonyolult válasz: hát nem ám úgy van az, hogy bárhova...
Először a méhkaptárt lehetőleg úgy kell elhelyezni, hogy a kijáró nyílás az dél esetleg dél-kelet felé nézzen, el lehet ettől térni, de többnyire a méh család fejlődésére és méztermelésére lesz csökkentő hatással a nem megfelelő tájolás.
Továbbá azért a közösségi együttélés valamint a törvényi szabályozások is beleszólnak a méhkaptár elhelyezésébe.
A szomszéd ingatlantól legalább 4 méter, de legfeljebb 2 méter távolságnál közelebb nem szabad elhelyezni a kaptárakat (2 méter akkor tartható, ha a méhek legalább 2 méter magas kerítéssel a magasba felrepülve, vagy ellenkező irányba reptetve a szomszédot nem zavarják).
Valamint használatban levő utak külső vízelvezető árkától legalább 10 m távolságot kell tartani az elhelyezéssel.
Tehát a kaptár nem nyílhat a közvetlenül a szomszéd kerítése felé és az utca frontra sem.

Milyen környezetre van szüksége a méheknek ?

Bárhol el vannak, de inkább a zöldövezetbe valók a méhek. Közvetlen forgalmas utak mellé ne tegyük, mert nem is szabad, meg sokan el fognak pusztulni, a motorizációval történő találkozásuk közben.

Víz, Víz, víz...

A legfontosabb dolog, hogy legyen nekik vizük, itatójuk !!!
Bizony a méheknek is szükségük van a vízre. Na nem kell itt valami több száz literre gondolni, néhány csepp is elegendő nekik, hiszen a vadonban sincs mindig itató, s ezért a lecsapódó páracseppeket összegyűjtik a növényekről, de a pocsolyák vizét sem vetik meg. A nyitott vízfelületet a csillogásáról találják meg, de a méhek nem úszóbajnokok. Általában 10 db vízbe hullott méhből 9 belefullad, ezért valamilyen vízen úszó alkalmatosságokat kell a vízbe tenni. Ez lehet fadarab, nikecell, stb. De lehet egy PET palack is amiből csepeg a víz. Meg lehet is vásárolni mindenféle méhitató cuccot, dús rúpiákért :).

Ha úgy gondolod, hogy nálad majd a pára cseppeket összegyűjtik, akkor következetlenül gondolkozol ! Na nem azért mert a méhek nem tudják ezt megtenni, hanem mert ezen a világon minden élőlény takarékoskodik az energiájával, ezért ha találnak egy vízfelületet ami könnyen elérhető, akkor oda fognak szokni és onnan fogják hordani a vizet és nem keresgélnek harmatcseppeket a növényeken.
Ezzel csak egy vagy több probléma adódik, ha teszem azt ez a vízfelület a szomszéd fürdőmedencéje, vagy kutyaitató edénye, vagy a vízcsap alatti kis pocsolyája, akkor annak a szomszéd nem fog örülni, és utána Te sem !
Ezért igenis tessék kitenni a méheknek itatót, sőt abban mindig legyen víz !
Ha ezt elhanyagoltad akkor utólag nagyon nehéz lesz visszaszoktatni a méheket.
Ezért fontos, hogy a méhek telepítésekor már ott legyen az itató - persze víz is legyen benne -, hogy egyből nálad találják azt meg és ne a szomszédnál.

Ha a fentiek úgy megvoltak akkor boldog tulajdonosa lettél néhány tízezer méhecskének.

Ezzel "A méhészet kezdőknek II." része is véget ért.

Valószínűleg lesz még több része is.

Ez az írás 2024. évben készült. Ezért az írásban feltüntetett, szabályok, technológiák, eszközök szempontjából abban az időszakban jellemzőeket írtam. Későbbi időpontokra mindig az akkor érvényben lévők az irányadók.

 





Egy másik weboldalon láttam :

Ha nem tetszik az oldal, az ALT-F4 gombokkal jelezheted.



Hirdetési partnerek:

Kattints a hirdetésre
Kattints ide


LinkTár.hu