ELELMESTULELO.HU
Surviving progress - Túlélni a fejlődést...



Miért
Magamról
Méhek, méhészet
Atkacsík, glicerox
Méhészeti szublimáló
Csemegeszőlő
Gomba, gombászat
Tyúkok, kakasok
Növények, virágok
Malacok, sertések
Hülyeség határai
Adok-Veszek
Vendégkönyv
A világ dolgai
Kedvenceim
Kapcsolat
Vásárlás
Csere

Méh, méhek, méhészet

Méhészetem blogja Méhészet kezdőknek Méhes projektek Glicerox atkacsík Méhes weboldalak Méhes videók

 

Figyelem, ezt az oldalt saját magam szórakoztatására hoztam létre,
ha nem tetszik akkor ne nézd meg és innentől fakultatív.

Mivel túl nagyra nőtt az elmúlt évek blogja, így szétdaraboltam évekre :

2017       2018       2019       2020       2021       2022       2023       2024

2021 tartalma :


2021.10.03. - Méhek és korszerű technika

Betettem egy kaptárba a saját fejlesztésű bee monitoring cuccom egyik proto típusát és most már a számítógépemről tudom nyomon követni, hogy mit történik a kaptárban.
Egyelőre csak a belső hő és pára mérése történik. Nem a teszt üzem az érdekes hanem, arra keresem a választ, hogy a PE fólia és szabadon szellőzés között mekkora a különbség.
A történelmi pillanat ma 16:30-kor kezdődött és behelyezett cuccból érkező információk első körben percenként kerülnek eltárolásra. Ez így kezdetben csak a hő és pára értéket jelenti. A legelső megfigyelésem az volt, hogy a berakástól számítva percenként hűlt a kaptár belseje 26.34-ről 0,05-0,1 fokkal, majd 22:58 perckor 23.96 fokos értékéről 15 perc alatt 36.32 fokra felment a hőmérséklet. Biztosan el kezdtek fázni és rezegtek egy kicsit. Na majd ezt is megtudom amikor a mikrofon modul is bele lesz integrálva.) Ez egészen 02:55-ig csökkent amikor is 32.5 fokon megállt majd fél órán keresztül +-2 fok körül ingadozással mozgott és ezután elkezdett megint csökkenni egészen 21.7-ig amikor is reggel 08:27-kor elérte a minimumot 21.75 fokot. Itt megint elkezdtek a méhek fűteni és 09:10 már 35.63 fokon dőzsöltek :) Innentől már csak kicsit csökkent majd 29-30 fokon voltak napközben mivel a nap is erősen sütött és mg este 21:50-kor is 26,4 fok volt náluk.
Na eddig van tudósítás a kaptárból, mert ekkor írtam ezt a bejegyzést és az utolsó érték ez volt. Persze minden hőmérséklet érték Celsiusban értendő nem úgy mint ezek az incses angolok a francon heit skálájukkal :) Ja, majd lesz grafikus megjelenítés is csak éppen a grafikus modul még most van fejlesztés alatt.


2021.09.18. - Ez meg miféle szerzet ?

A kaptárak előtt találtam. Olyan mint egy lódarázs, de nem az. Láttam már ilyet repülni is. A szárnyai repülés közben kb. nem is láthatók annyira gyorsan rezgeti őket és rendkívül gyorsan tud irányt váltani és eltűnik mint az UFO-k.

 


2021.08.04. - Süni a méhesben


 


2021.03.27. - 30 éve méhészek...

Az egyik fórumban olvastam egy nagyon találó mondatot: Minden méhészetet érdemes megnézni, ha másért nem is hát azért, hogy hogyan ne csináljuk.

Az egyik "Sikeres méhész by Oszkár" videó alatti egyik kommentben olvastam az alábbit: "hát barátom te lehet elvagy tajolva látszik mondasz baromságot. Ne nekem mond már hogy, elvagyok tajolva 25 éve méheszkedem."
Válasz erre :

"És mit számit az hogy hány éve bogarászol... itt az évek semmit sem számítanak... tudod sokan azt hiszik hogy mivel 20-30 éve méhészkednek akkor van 20-30 éves tapasztalatuk, de a legtöbbször azt látom hogy van 1 éves tapasztalatuk és azt ismételgetik annyi ideje."

Na ez a mondat ami mindent visz.


2021.03.25. - Tavaszi képek

 


2021.02.16. - Eddig a napraforgó volt méhgyilkos, most már a repce is az lehet

Mai világunkban a monokultúrás termesztésben látják szinte az egyetlen egy megoldást. Ez egy beteg és hibás gondolkodás mód. Ennek egyik következménye, hogy a fajta specifikus kártevők és betegségek annyira fel tudnak szaporodni, hogy a termés 20-30 %-át is képesek tönkre tenni. Nem is beszélve a nem fajta specifikus kártevőkről.

Most olvasom, hogy ebben az évben a repce nagyon sok kártevővel van fertőzve, mint pl. Repceszárormányos, Nagy repceormányos, Repcebecő-ormányos, Nagy repcebolha, Repcefénybogár. Ezek közül van amelyik a virágot károsítja, s így a méheknek is kevesebb fog jutni...
Reakció zsigerből : " permetezünk ezerrel " dögöljön a sok rovar kártevő. Értem én, és nem is lennék ellene, ha ezek a permetezések megfelelő időben történnének meg, és nem akkor amikor a méhek kivonulnak. Persze a gazdának mindegy, valószínűleg neki nincsenek méhei, neki az számít, hogy a termése minél több legyen, és ehhez mindent meg is fog tenni és teljesen igaza van. Csak ha egy kicsit odafigyelne és a megfelelő időben permetezne akkor mindenkinek jó lenne és nem kerülne kiirtásra a méh populáció egy része.



2021.02.15. - 2-300 kg-os hordók, bezzeg az oroszok

Soha nem értettem, hogy miért kell 120, 200 literes hordóba szállítani és tárolni a mézet, amikor egy ilyen hordó tele van akkor az 180-300 kg. Ki a franc tud ekkora súlyokat emelgetni ? Miért kell egyáltalán ekkora súlyokkal birkózni, meg kb. gépeket, felvonókat építeni hozzá, hogy mozgatni lehessen.
Bezzeg az oroszok...
Egy videóban láttam, hogy nem ilyen hülyeségbe rokkannak bele, hanem inkább abba, hogy kb. 500 családdal kimennek vándorolni. Két kamionnyi kaptárral, meg egy harmadik amelyik egy komplett mozgó fedelező/pergető gépsorral van felszerelve, s nem hordókba teszik a mézet hanem fedeles műanyag dobozokba amit kb. egy ember is könnyen tudna mozgatni, de ők még ezt is két emberesen szállítják. Szóval mi a francnak kell megszakadni meg birkózni egy 200 kg-os hordóval, amikor a 40 kg-os is bőven elég ehhez. Nem kell hozzá targonca, hordóemelő stb. simán meg lehet pakolni egy utánfutót a puszta közepén is.

 


2021.01.20. - Januári tisztulórepülés

Elment a fagy és a hó, a méhek meg gyorsan ki is jöttek levegőzni, meg kakálni. Érdekes, hogy 2 napja még -10 fok volt tegnap már +5, ma meg +11. Egy kicsit változékony az időjárás.

 


2021.01.10. - Mézes lépek a kaptárban nem állnak el ám

Bent hagytam a méheknek a mézet, hogy jól teleljenek, és ha kell nekik akkor legyen mihez nyúlni. De a kaptárban nem állnak el a mézes lépek. Csatoltam is róla fotót. Hiszen a hideg/meleg az az amúgy is erősen zsugorodó méhviaszon olyan repedéseket okoz mint ami a képeken látható, de biztosra veszem, hogy hajszálrepedések is keletkeznek rajta amik nem is látszanak még. Főként azért tud megrepedni, mert a méhviasz 0 fok körül és az alatt kb. olyan rideggé válik mint az üveg, és törik, roppan, csak sokkal könnyebben.

A méz egy higroszkópikus anyag és a repedéseken keresztül - főleg télen a hidegben még jobban - magába tudja szedni a vizet. A méhek nagyon ügyesen légmentesen le tudják zárni a kis sejteket/cellákat, de ha az megreped és bele kerül a víz akkor az nyilván térfogatnövelő hatással bír a mézre és ekkor már nem fog elférni abban a sejtben/cellában amiben eddig volt, ezért még jobban meg fog repedni és ez egy önmagát erősítő folyamatot hoz létre addig amíg annyi vizet nem vesz magába a méz amikor is annyira felhígul a méz, hogy az erjesztő gombák megkezdik működésüket és elkezd megerjedni a méz.
Innentől kezdve már nem, hogy hasznos lesz a méheknek hanem kifejezetten káros, az a méz amiről azt gondoltuk, hogy szegény méhek ne éhezzenek és bent hagyjuk náluk télire a sok mézes keretet.

Ez több problémát is okoz:
- a méhek elkezdik megeszegetni és ez a megromlott méz és a benne lévő gombák, baktériumok által kialakulhat a nosema hasmenéses típusú betegség a méhekben amibe a méhcsalád tavaszra nagy eséllyel bele is fog pusztulni
- továbbá, az a méz tönkre megy ki kell dobni
- az egész lép és keret szutykos lesz, azt is ki kell dobni
- amikor egy kis jó idő van, a nagy illatot a többi méh megérzi és elkezdik kirabolni ezt a családot, s jó eséllyel az addigra már kialakult nosema betegséget is szépen haza hordják és lefertőzik saját magukat is

Szóval akkor elgondolkozhatunk, hogy jót akartunk csak rosszat tettünk. Ez kb. olyan mint amikor télen a szobanövényeket túlöntözzük, hogy nehogy kiszáradjon. Ja csak télen sokkal kevesebb vizet fogyaszt a növény, kb. túlélő üzemmódban van és a sok víz meg elkezdi megrohasztani a gyökereit és megfojtani a növényt. Jót akartunk csak rosszul sült el...
Visszatérve a méhekhez, nem véletlenül mondják a tapasztaltak, hogy csak annyi keretet hagyjunk bent a méheknek télire amennyit a méhek fednek.

 





Egy másik weboldalon láttam :

Ha nem tetszik az oldal, az ALT-F4 gombokkal jelezheted.


Hirdetési partnerek:

Kattints a hirdetésre
Kattints ide


LinkTár.hu